24 Mart 2010

Fındık Kabuğunda Ceylan Ertem by Sarper Şenol

Ayaklı Etkinlik Takvimi'den davetiye kazanarak Ceylan Ertem'in albüm lansman konserine giden Sarper Şenol'un kaleminden ve cep telefonundan dün geceyi aktarıyoruz sizelere. :)

Ben Amca'nın Peter Parker'a söylediği "Büyük güçle birlikte, büyük sorumluluk da gelir" lafını hayatın pek çok alanına uyarlamak mümkün zannedersem. Örneğin "Büyük şansla birlikte, büyük sorumluluk da gelir". Keza, Ayaklı Etkinlik Takvimi'nin 2 önce post'undaki yarışmanın talihlisi olmanın da getirdiği bir sorumluluk varmış. Sizler şu anda Maral Hanım'ın hiç beklemeden bana yüklediği o sorumluluğu okumaktasınız ve şikayetlerinizi müdüriyete, memnuniyetinizi ise dostlarınıza aktarırsanız sevinirim.

Çok yakından takip etmediğim, sadece Anima'dan tanıdığım bir sesti Ceylan Ertem. Anima'nın dağıldığını ve Ertem'in solo albüm yapacağını da aylar önce tesadüfen Ekşi Sözlük'te okumuş, pek bir tepki vermemiştim. Dün akşamki albüm lansman konserinin bu kadar keyifli geçeceğini öngörebilseydim, verirdim...

Konsere ilgi -ne yazık ki- bir hayli azdı. Hatta, Babylon'da gördüğüm en tenha konserdi desem yeridir. Dinleyicilerin çoğunun Ertem'in ve yanında çalan diğer müzisyenlerin çevresinden olduğunu görünce kendimi biraz misafirliğe gitmiş gibi hissetmedim desem yalan olur. Neyse ki bu hissiyatımın ömrü uzun olmadı, zira Ertem'in sahnedeki samimiyeti, kitlenin küçüklüğünü bir avantaja, hatta bir ayrıcalığa çevirecek cinstendi.

Müzikler üzerine çok bir şey söyleyebilecek yetkinliğe sahip değilim. Kısaca şunu söyleyebilirim ki; onlarca başarılı müzisyenin katkısı, Ertem'in şarkılarındaki samimiyet ve özenle bir araya gelince ortaya sonucu toplamından daha büyük olan bir denklem çıkmış. Gerek kendi şarkıları, gerekse yaptığı cover'lar kulakların pasını silecek cinsten...

Biri konserin başında, diğeri de sonunda olacak şekilde iki adet video klibini izledik. İkisi de fırından yeni çıkmış, henüz televizyonlara internetlere düşmemişler. Albümün kendisi gibi, klipler de hevesle beklemelik. Galiba kliplerin bir tanesi haftaya yüzünü gösterecekmiş.

Konserin belki de tek bir defosu vardı, o da çok kısa sürmesiydi. Sanki Ceylan Ertem'le tanıştık, iki cümle ettik etmedik ve bunu saymayız bir dahakine daha uzun oturalım deyip kalktık gibi oldu biraz. İngilizce'de "In a nutshell" diye bir tabir vardır ya hani, işte aynen öyle tanıdık dün akşam Ceylan Ertem'i, şimdi devamını bekliyoruz...

Bu satırların yazarı Sarper Şenol, müzik alanına Ayaklı Etkinlik Takvimi blogunun sahibi Pelin, ya da kadrolu yazarı Maral kadar hakim olmamakla birlikte tam zamanlı bir müzik dinleyicisi olarak yaşamını sürdürmektedir. Kendisinin düzensiz aralıklarla yazdığı bir blogu da mevcuttur.

Hiç yorum yok:

 
.fc-sectitle { color:#FFFFFF!important; }