19 Mart 2012

Festival: Akbank 8. Kısa Film Festivali

Bu yıl 19-29 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Akbank Kısa Film Festivali, yurt içi ve yurt dışından geniş katılımı, farklı bölümleri, atölye çalışmaları ve söyleşileriyle sinemaseverlere 10 gün boyunca yine dopdolu bir program sunuyor.


20 ülkeden 110 film, 40 seans, 11 söyleşi ve atölye çalışması, sinema dünyasından 21 konuğun yer aldığı Akbank 8. Kısa Film Festivali’nin kapısı bugün itibariyle 10 gün boyunca herkese açık olacak ve tüm etkinlikler ücretsiz olarak Akbank Sanat’ta izlenebilecek.

Festival’in Uluslararası Bölüm'ünde bu yıl, Türkiye, Almanya, ABD, İspanya, Fransa, Belçika, Brezilya, Polonya, Finlandiya, Küba, Polonya, Kolombiya, Arjantin, Avustralya, Norveç, Macaristan, İtalya, İsrail, Güney Kore ve Kanada’dan gelen kısa filmlerin yanı sıra, Cannes, Clermont-Ferrand, Rotterdam, Milano, Berlin, Sydney gibi dünyanın saygın film festivallerinde gösterilen ve ödül alan kısa filmler de sinemaseverlerle buluşacak.

KISADAN UZUNA
Festival’in Kısadan Uzuna bölümü, bu yıl usta yönetmen Ümit Ünal’ı konuk ediyor. Uzun metraj filmlerinden sonra kısa filmler çeken ve kısa filme olan ilgisi ile tanıdığımız Ümit Ünal’ın baştan sona dijital olarak çekilmiş ilk Türk filmi olan 9 ve kısa filmleri Akbank 8. Kısa Film Festivali kapsamında seyircilerle buluşacak. Ayrıca Kısadan Uzuna başlıklı söyleşide Ümit Ünal sinema serüvenini kısa filmcilerle paylaşacak.

BELGESEL SİNEMA
Bir başka usta Can Dündar’a ayrılan Belgesel Sinema bölümünde, yönetmenin Yılmaz Güney, Aşk Bu Mu ve Tan Matbaası Baskını isimli belgeselleri gösterilecek. Ayrıca Can Dündar, Belgesel Sinema başlıklı söyleşide deneyimlerini paylaşmak üzere festival izleyicileriyle bir araya gelecek.

DENEYİMLER
Deneyimler bölümünün konuğu ise Sebastian Wiegärtner. Almanyalı genç görüntü yönetmeni, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaptığı “Shooting with HD-DSLR” atölyesi ile festivale derinlik katacak. Sebastian Wiegärtner, Festival’deki söyleşisinde HD-DSLR kameralarla çekim yapmanın inceliklerini ve dijital sinemada görüntü estetiği konularını anlatacak.

CANLANDIRMA KISALAR
Canlandırma Kısalar bölümünde, Türkiye’den ve dünyadan 19 canlandırma kısa film örneğine yer verilecek.

ÖZEL GÖSTERİM
Bu yıl belgesellerden oluşan Özel Gösterim bölümünde ise Rüya Arzu Köksal’ın Bir Avuç Cesur İnsan, Aysim Türkmen’in Galata Kulesi Sokak No:23, Mehmet Özgür Candan’ın Geçmiş Mazi Olmadı ve Selim Evci’nin Kırmızıyı Arayan Adam adlı filmleri izleyicilerle paylaşılacak.

SÖYLEŞİLER
Festival, söyleşileri ile de sinema dünyasının ünlü isimlerini sanatseverlerle bir araya getirecek. Yönetmen Aysim Türkmen, Erol Mintaş, Umut Aral ve Emre Akay “Kısa Filmde Söz Yönetmenlerin” başlıklı söyleşide; Cahit Berkay, Selim Demirdelen ve Murat Ertel “Sinema’da Müzik” başlıklı söyleşide; Avukat Erdem Türkekul, BİROY Başkanı Atilla Engin ve SENDER Başkanı Nilgün Öneş, Telif Hakları söyleşisinde; Laçin Ceylan, Akasya Asıltürkmen, Türkü Turan ve Melih Selçuk Oyuncu Gözüyle Kısa Film isimli söyleşi ile Akbank 8. Kısa Film Festivali’nde yer alacak.

Ayrıca Festival boyunca Akbank Sanat’ın üçüncü katında; Işıl Özgentürk ile Senaryo, Derya Alabora ile Oyunculuk, Bora Gökşingöl ile Kurgu, Mehmet Aksın ile Görüntü Yönetmenliği ve Sebastian Wiegärtner ile Shooting with HD-DSLR atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

Dünya festivallerinden filmlerle Akbank 8. Kısa Film Festivali’nde buluşmak ve detaylı bilgi almak için www.akbankkisafilm.com ya da www.akbanksanat.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

 
.fc-sectitle { color:#FFFFFF!important; }